Yerli ve yabancı bütün alternatiflerimiz hazır @ agrispor.com.tr

Hasan Arat 15112023 B.jpg
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Last Updated on 15 Kasım 2023 by adminBeşiktaş Başkan Talibi Hasan Arat, siyah-beyazlı kulübü plazalardan dizayn eden bir yapının bulunduğunu belirterek, bunların Beşiktaş’tan elini çekmesi icap ettiğini söylemiş oldu. Arat seçilmesi halinde teknik direktör mevzusundaki yol haritasını da ifade etti.

Kulübün 3 Aralık’ta gerçekleştirilecek nefes kesecek seçimli genel kurulunda Serdal Adalı ile yarışacak Arat, Anadolu Ajansı muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Beşiktaş’ın zorlu bir süreçten geçtiğini belirten Hasan Arat, “Temmuz ayında uyarıda bulundum. 22 Ağustos’ta nefes kesecek genel kurula gidilmesini söyledim. Bu, idare tarafınca tam anlaşılamadı fakat 45 gün sonrasında nefes kesecek seçim sonucu alındı. 6 Ekim’de alınan bu kararın zamanı uzun zaman açıklanmadı. 3 Aralık’ta seçim olacak. Seçim zamanı 17 Aralık olarak açıklanmıştı. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir durum yok. Soluk kesen seçimler 30 gün içerisinde yapılmalıdır. Yönetimler çekilme etmelidir. Idare hala çekilme etmedi.” ifadelerini kullandı.

Icra ettiği uyarıların idare heyeti tarafınca umursanılmadığını aktaran Arat, laflarını şöyleki sürdürdü:

“Devamlı bir taht oyunları oynayarak plazalardan Beşiktaş’ı dizayn eden bir yapı var. 23 seneden beri olan bir yapı. Bu yapının artık Beşiktaş’tan elini çekmesi lazım. Beşiktaş’ı Beşiktaşlılara bırakmaları gerekiyor. Beşiktaş’ın halk ekibi bulunduğunu unuttular. Bu dizayn yüzünden Beşiktaş süre yitirdi. Avrupa kupalarındaki şansını yitirdi. Alıştırmacı atamasını oldukça geç yaptılar. Hoca (Şenol Güneş) çekilme etmiş olduğu anda Rıza Çalımbay’ı getirmeleri gerekiyordu. Camiayı iyi tanıyamadıklarını düşünüyorum. İyi okuyamadılar. Beşiktaş muazzam hasar görmüş oldu. Devamlı uyardım fakat şahsi ihtiraslar maalesef Beşiktaş’ın önüne geçti.”

“Beşiktaşlılar oyuna haiz çıksın”

“Artık laf Beşiktaşlıların.” diyen Hasan Arat, kurultay üyelerine de çağrıda bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Beşiktaşlıların gelip kesinlikle oy kullanımı lazım. 23 senelik yapılanma maalesef kümeler meydana getirmeye başladı. Beşiktaşlıların oyu üstünde devamlı matematik yapıyorlar. Beşiktaşlılar oyuna haiz çıksın ve gelsin kesinlikle oy kullansın. Her bir oy oldukça değerli. Buradaki bu düzene son vermemiz lazım. Beşiktaş’ı Beşiktaşlılara teslim etmek gerekiyor. Bu değişimi yapabilecek bir tek Beşiktaşlılardır. Ortalama 21 bin 500 civarında hazırun oy kullanabilecek. Genel anlamda seçimlerde de yüzde 60 civarında katılım olmuş. Sandıkların patlaması lazım. Gelen her kişi, Beşiktaş’a haiz çıkacak. Bu, köprüden önceki son çıkış. Tekrar bunun sonrası yok. Bu tehlikeyi bilerek oldukça evvelinde çalışmalarıma başladım. Bütün Türkiye’yi dolaşıyorum. Yurt dışına gittim. Oldukca çalışıyoruz. Beşiktaş kurultay üyesi ve taraftarının tam anlamıyla ne istediğini oldukça iyi biliyoruz. Oyuncu gereksinimlerini da belirlemeye başladık. Oldukca hazırız. Bütün projelerimizi 17 Kasım Cuma günü anlatacağız. Sonrasında az az idare heyeti üye adaylarımızı açıklayacağız.”

“Taht oyunlarından vazgeçsinler”

Eski yönetimlerin hesap sorma vaadiyle göreve geldiğini sadece devamlı birbirlerini aklamaya çalıştığını korumak için çaba sarfeden Arat, şöyleki konuştu:

“Eski yönetime mahkeme açtık, diyorlar. Öteki yandan antak kalma imzalıyorlar ve bu anlaşmalar genel kurula bile sunulmuyor. Beşiktaş’ın Fulya’da kaybettiğini biliyor musunuz? Bu idare Fulya ile alakalı çıkıp ‘Unutun bu tarz şeyleri, geçti.’ diyor. Şu sebeple aralarında antak kalma imzaladılar. Bu anlaşmayı genel kurula sunmadılar. Bu maskeli balo devam ediyor. Taht savaşları devam ediyor. Beşiktaş’tan vazgeçsinler. Hepimiz Beşiktaş’tan aldı ve gitti. Süleyman Seba’dan sonrasında Beşiktaş’a sadece tapu kazandıramadılar. Olanları mahvettiler. Beşiktaş’ın artık yakasından düşsünler. Beşiktaş, Beşiktaşlıların kullanacağı oylarla eski DNA’sına, yapınak ayarlarına dönecek. Şayet dönmezse bu iş bundan sonrasında oldukça zor. Taht oyunlarından vazgeçsinler. Niçin hep aynı insanoğlu yeniden geliyor? 3-4 kere ibra olmayanlar, yine yönetime gelmeye çalışıyor. Mühim ve oldukça tehlikeli sonuç bir seçim. Beşiktaş, halkın takımıdır. Beşiktaş, Türkiye için muazzam bir camiadır. Sosyolojik olarak oldukça dikkat etmek icap eder. Beşiktaşlıları küstürmeyin. Yetişen gençleri bedavaya sattılar. Üç gencin satılmış olduğu fiyata 90 dakika oynamayan oyuncu aldılar. Kendi gençlerimize haiz çıkamadık. Bu mu Beşiktaşlılık?”

“Beşiktaş’ı dizayn etmeye çalışıyorlar.” diyen Arat, “Buraya 23 senedir gelen her idare ‘Geçmiş yönetimden hesap soracağım.’ diye geldi. Tüm bunlar sonucunda birleşti. Şu anda birlikte omuz omuza, Hasan Arat’ı iyi mi bu kulübe sokmayız diye propaganda yapıyorlar. Beşiktaşlılar oldukça akıllıdır. Bunların bu dizaynına izin vermeyecek. Beşiktaş, Beşiktaşlılarındır. Bunu asla ihmal etmeyin. Beşiktaşlı akıllıdır. Gerekeni yapmış olacaktır. Gelin projelere ve kadrolara bakın. Oyunuzu kullanın. Kazanandan da her türlü hesabınızı problem. Beşiktaş, gruplar benim deyip kendilerine iskemle pazarlayacak insanların yeri değildir. Beşiktaş, bu tiyatroları daha ilkin görmüş oldu. Devamlı yaşadı. Vazgeçsinler. Bunun altında bırakılırlar. Bu oyunlardan vazgeçsinler.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“20 senedir neredeydiniz?” eleştirilerine cevap

Kendisine yönelik meydana getirilen “20 senedir neredeydiniz?” eleştirisine de cevap veren Hasan Arat, şu görüşleri paylaştı:

“Divan kurulunda yaptığım konuşmada nerede olduğumu yayınlayan bir resim var. Bu, onun cevabı. Gösterdiğim yer Beşiktaş Basketbol Müzesi. O müzede benim eski ikinci başkan olarak ay-yıldızlı formam duruyor. Bu suali soranların Beşiktaş’ın geçmişini ve tarihini iyi bilmediklerini düşünüyorum. Bu kulübe 1977’de girdim. Camiamla hiç bir süre ilişkim kesilmedi. Ben o dönemde vatanım için uğraştım. Ulusal görevde çalıştım. Şimdiki amacım de ay-yıldızlı Beşiktaş bayrağını temsil etmek.”

“Beşiktaş taraftarını kimse yönlendiremez”

Hasan Arat, mevcut başkan Ahmet Nur Çebi’nin çekilme tezahüratlarının kendisi tarafınca yaptırıldığı iddialarının hatırlatılması üstüne, “İktidardaki kaybetmeye yakın yönetimler, birilerine hep kara çalma atar. Beşiktaş taraftarını kimse yönlendiremez. Baba Hakkı’nın bir sözü vardır; ‘Bu formayı bana yandaş giydirdi, yandaş çıkarır sadece.’ der. Bu kulüpte spor yapmış ve yönetici olmuş birisi olarak bunu yapmayacağımı Beşiktaş toplumu oldukça iyi hatırlar. Bu mevzuda yanıt vermem bile benim için züldür. Yazıktır.” gibi konuştu.

“Yöneticiler, seçildikten sonrasında Beşiktaş’tan oldukça uzaklaşıyor”

Siyah-beyazlı kulüpte yöneticilerin, taraftarların devamlı yanında olması ve onlara müdahalede bulunmaması icap ettiğini vurgulayan Hasan Arat, şunları kaydetti:

“Taraftara hürmet göstermeleri lazım. Yöneticiler, seçildikten sonrasında Beşiktaş’tan oldukça uzaklaşıyor. Kendi iş planlarını Beşiktaş’ın içerisinde düşünüyorlar. Beşiktaş’a başkan olacak insanoğlunun devletle hiç bir işinin olmaması lazım. Serbest olması gerek. Özgürseniz taraftarınızla ilişkileriniz de serbest olur. 10 sene süresince Beşiktaş taraftarının hiç bir davasına gitmemiş bir idare edici olabilir mi? Bigün ‘Benim taraftarım suçsuzdur’ demediler. Korktular. Taraftara sarılacaksınız. Onlar sizin her şeyiniz. Bu yandaş Rıza hocayı kucakladı. Beşiktaş, başka bir yer. Belli bir medyayı çevresinde topluyorlar. Onlara istedikleri şeklinde haber veriyorlar. Medya, başkanın ve yöneticilerin medyası oluyor. Beşiktaş’ın medyası, Beşiktaş’ın menfaatlerini korumalı.

İletişimde büyük bir problem var. Yandaş, kulübün yapacağı işi 3 gün ilkin medya mensubundan duyabiliyor. Şeffaflık yok. Taraftarı niye Türkiye’ye hep fena göstermeye çalışıyorsunuz? Beşiktaş taraftarı, Türkiye’nin en kırılgan ve toplumsal meselelere en oldukça kafasını yoran taraftarıdır. Onları tahmin etmek yerine şikayette bulunuyorsunuz. Onları anlayacaksınız. Korkmayacaksınız, onlara sarılacaksınız. Gittiğim yerlerde 10 yaşındaki küçüklere sual sorduruyorum, onların hayallerini öğreniyorum. İlişki kesilirse olmaz. Beşiktaşlı olmayan ve birileri aracılığıyla kulübe üye olan, muhtelif siyasal akımlardan gelip toplu üyelik yapmışlar var ise onları uyarıyorum; sakın kongreye oy kullanmaya gelmeyin. Beşiktaş, Beşiktaşlılarındır. Yurt haricinde bir futbol okulumuz yok. 23 yıldır ne yapmışlar merak ediyorum. Tüm bunlar maşallah işlerini büyütmüşler fakat Beşiktaş küçülmüş.”

“İlk ilkin Rıza hoca ile konuşacağız”

Bu sürem beklentilerin fazlaca uzağında kalan siyah-beyazlı futbol takımıyla alakalı de görüşlerini aktaran Hasan Arat, teknik direktör Rıza Çalımbay’ın göreve geç getirildiğini belirtti.

Çalımbay’a güvendiğini anlatım eden Arat, “Derhal ertesi sabah getirilmeliydi. Geç de olsa seçime kadarki süreci huzursuz geçirmememiz oldukça kıymetliydi. Rıza hocanın bu süreci iyi geçireceğini düşünüyorum. Arkadaşlardan (Serdal Adalı) ‘Yarın Rıza hoca ile konuşacağım’ sözü duydum. Şu anda çekilme etmeyen bir idare var. Asla kimsenin Rıza hoca ile strateji hitabı yakışık almaz. Idare hala burada. Sabırlı olmak lazım. Hepimiz hazırlıklarımızı yaptık. Yerli ve yabancı bütün alternatiflerimiz hazır. Tarzı kazanırsak bu alternatiflerimizi devreye sokacağız. İlk ilkin Rıza hoca ile konuşacağız. O bizlere doğru bilgiler verir. O reel bir Beşiktaşlı. O zamana kadar performans ve bu kimya oluşmuşsa niçin devam etmeyelim? Doğal ki devam ederiz. İsim üstünde vurgunculuk yapmak oldukça doğru olmaz. Rıza hoca şu an antrenörümüz ve ona haiz çıkmamız lazım. Hoca varken isim konuşulmasına karşıyım. Doğal ki birçok hocayla görüştüm. Beşiktaş istediği oyuncuyu getirir. Geçirme hikayesinde da hazırlığımız var. Beşiktaş, bir tek teknik direktör ve sportif direktörle aktarma politikasını belirleyemez. Beşiktaş’ın kendi stratejisi olacak.”

“TFF’de Beşiktaş lobisi yok”

Eski başkan ve yöneticilerin Beşiktaş yardımıyla Türkiye Futbol Federasyonunda (TFF) vazife yaptığını da korumak için çaba sarfeden Arat, “Beşiktaş için ne yaptılar? Beşiktaş, en acılı günlerini onlarla beraber yaşadı. Orayı bıraktılar, yine Beşiktaş’ı dizayn etmeye çalışıyorlar. Beşiktaş Başkanı’na parmak sallandı. Böyle bir durum olabilir mi? Benim ve arkadaşlarımın olduğu yönetimde kimse buna cesaret edemez. Kimsenin haddi değil. Devlet Beşiktaş’ı oldukça sever. Ihtiyaç duyulan her şeyi yapar. Bir tek Beşiktaş için isteyeceksiniz. Beşiktaş lobisi TFF’de yok. Toplum olarak bir olursanız gerekeni yaparsınız. Sesinizi çıkarırsınız. Beşiktaş, olimpiyatlara sporcu yollayamıyor. Şu sebeple ona kafa yoran kimse yok. Beşiktaş, mühim transferler meydana getirecek. Bunun hazırlığını yaptık.” diyerek laflarını bitirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yerli ve yabancı bütün alternatiflerimiz hazır @ agrispor.com.tr

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ağrı'nın spor haber sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!